Superintendent's Message
Athletics
Food Services
Calendar Page
http://www.applitrack.com/sel/onlineapp/
Flyer Central
important forms documents
Key Communicator
Registration
none
http://www.schoolhelpline.com/
Reflections Winners

National PTA's Reflections program encourages students in pre-K through grade 12 to explore and be involved in the arts. Students reflect on a theme and create original works of art in the categories of dance choreography, film production, music composition, literature, photography and visual arts.

For this year's program, students were asked to reflect on this sentence: "The world would be a better place if..."

Thank you to all students for their contributions and a special congratulations to the winners.

Winner’s List – 2014 Reflections Arts Competition

Photography - Pre K - 2nd grade
1st place - Gaby Bates (Sunview grade 2)
2nd place - Ben Axelrod (Sunview grade 2)
3rd place - Lilah Droe (Sunview grade 1)

Photography - 3rd -5th grade
1st place - Summerlinn Polk (Sunview grade 3)
2nd place - Ryken Meyer (Greenview gade 5)
3rd place - MeKaelyn Williford (Sunview grade 3)

Photography - 9th - 12th grade
Best of Show - Camille Fine (Brush grade 12)
1st place - Rachel Feinstein (Brush grade 12)
2nd place - Brandon Emmert (Brush grade 12)
3rd place - Matt Ely (Brush grade 12)

Literature - Pre K - 2nd grade
1st place - Jack Fedan (Sunview grade 2)
2nd place - Jack Fedan (Sunview grade 2)

Literature - 3rd - 5th grade
1st place - Rose Fedan (Greenview grade 4)
2nd place - Dillon Lewis (Greenview grade 4)
3rd place - Rose Fedan (Greenview grade 4)

Literature - 6th - 8th grade
1st place - Eve Horrigan (Memorial grade 8)

Visual Arts - Pre K - 2nd grade
1st place - Thomas Denk (Rowland grade 1)
2nd place - Kaylee Moran (Rowland grade 1)
3rd place - Mackenzi Griffin (Rowland Kindergarten)

Visual Arts - 3rd - 5th grade
1st place - David Horrigan (Greenview grade 5)
2nd place - Lexy Russell (Greenview grade 4)
3rd place - Stuart Franklin (Greenview grade 5)

Visual Arts - 6th - 8th grade
1st place - Autumn McDonald (Memorial grade 8)
2nd place - Illianna Levenson (Greenview grade 6)
3rd place - Amari McNeily (Greenview grade 6)
 
Visual Arts - 9th - 12th grade
1st place - Destiny Hobson (Brush grade 10)

Video/Film - 6th - 8th grade
1st place - Emily Parks (Greenview grade 6)

    

  

 

 

  

  

 

  


 

Print This Article
About Us        Schools        Board of Education        District Offices        Parents & Students        Organizations        Staff
© Copyright 2018. South Euclid-Lyndhurst School District. All Rights Reserved.      |      5044 Mayfield Rd.      Lyndhurst, OH 44124      216-691-2000